top of page
Szukaj

Jak poprawnie morsować?

Zaktualizowano: 6 sie


Morsowanie, czyli kąpiel w zimnej wodzie, może być zdrową i orzeźwiającą aktywnością, ale wymaga pewnych środków ostrożności. Oto kilka wskazówek, jak poprawnie morsować:

  1. Przygotowanie się: Przed morsowaniem ważne jest przygotowanie organizmu. Zadbaj o to, aby być w dobrej kondycji fizycznej i nie mieć żadnych chorób, które mogłyby wpływać na tolerancję na zimno. Konsultacja z lekarzem przed rozpoczęciem regularnych kąpieli morskich jest zawsze dobrym pomysłem.

  2. Wybór odpowiedniego miejsca: Wybierz bezpieczne miejsce do morsowania, takie jak płytkie morze, jezioro lub basen morski. Sprawdź lokalne warunki pogodowe i tętno wody, aby upewnić się, że są odpowiednie do kąpieli.

  3. Rozgrzewka: Przed wejściem do wody wykonaj kilka ćwiczeń rozgrzewających, aby przygotować ciało na zimno. Może to obejmować lekkie jogging, skakanie lub krótkie serie prostych ćwiczeń.

  4. Stopniowo przystosuj organizm: Jeśli dopiero zaczynasz morsowanie, zacznij od krótkich kąpieli o niewielkim czasie trwania, na przykład 1-2 minuty, a następnie stopniowo zwiększaj czas, gdy organizm się przystosowuje. Unikaj gwałtownego zanurzenia się w zimnej wodzie, ponieważ może to szokować organizm.

  5. Prawidłowa technika oddychania: Podczas morsowania kontroluj swoje oddychanie. Oddychaj równomiernie i głęboko, aby dostarczyć organizmowi wystarczającą ilość tlenu.

  6. Obserwuj swoje ciało: Bądź świadomy swojego ciała i reakcji na zimną wodę. Jeśli odczuwasz silne uczucie zimna, mrowienie lub ból, opuść wodę i ogrzej się.

  7. Po kąpieli: Po morsowaniu ważne jest, aby ogrzać się odpowiednio. Ubierz się w ciepłe ubrania, spożyj ciepły napój i poruszaj się, aby pobudzić krążenie krwi.

  8. Regularność: Korzyści z morsowania można osiągnąć poprzez regularne praktykowanie. Jeśli zdecydujesz się na morsowanie, rób to regularnie, aby organizm mógł się przystosować.

Pamiętaj, że morsowanie nie jest odpowiednie dla wszystkich. Jeśli masz jakiekolwiek schorzenia, takie jak nadciśnienie, choroby serca, cukrzycę czy problemy z układem oddechowym, skonsultuj się z lekarzem.


Nie bij rekordów. Morsowanie ma być przyjemne-pobudzające do działania.


Błędne zachowania:

- nie powinno się rozgrzewać w saunie, a później od razu wskakiwać do zimnej wody- można zemdleć. Ponadto prawdziwy mors nie potrzebuje mocnej rozgrzewki.


Ciało ma być przygotowane na zachowanie temperatury, a nie na jej oddawanie. Jeżeli mocno rozgrzejesz się w saunie to Twoje ciało oddaje temperaturę.

Morsowanie to aktywność, która hartuje i uczy organizm, by coraz lepiej znosił ekspozycje na zimno.

Jeżeli za każdym razem łączysz wizytę w saunie i z zimną wodą to nie można tego nazwać morsowaniem :).
5 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page