top of page
Szukaj

Dlaczego w saunie nie używa się stroju kąpielowego?

W saunie zazwyczaj nie używa się stroju kąpielowego z kilku powodów:

  1. Efektywność cieplna: Stroje kąpielowe mogą ograniczać kontakt skóry z gorącym powietrzem w saunie i utrudniać prawidłową dystrybucję ciepła. Bezpośredni kontakt skóry z powietrzem o wysokiej temperaturze jest istotny dla efektywnego i równomiernego ogrzewania ciała podczas sesji sauny. Ponadto miejsca intymne mogą ulec przegrzaniu. W jednym góralskim ośrodku zobaczyłem ciekawą tablicę informacyjną - "Przegrzany ptak, już tak pięknie nie śpiewa". To przegrzanie miejsc intymnych dotyczy również kobiet. Odparzenia w pachwinach. A później trzeba się tłumaczyć partnerowi, dlaczego dzisiaj "nie mam ochoty".

  2. Pocenie się: W saunie istotne jest intensywne pocenie się, które pomaga organizmowi w procesie oczyszczania i chłodzenia. Stroje kąpielowe mogą utrudniać odprowadzanie potu z powierzchni skóry, co może prowadzić do dyskomfortu i ograniczenia skuteczności procesu odparowywania potu. Ponadto w takiej temperaturze strój kąpielowy się niszczy. A na pewno nie był tani. Część składników (chemia) ze stroju może transdermalnie przenikać do naszego ciała.

  3. Higiena: Sauny są miejscami publicznymi, gdzie wiele osób korzysta z tych samych przestrzeni. Używanie strojów kąpielowych może zwiększać ryzyko przenoszenia bakterii, wirusów lub grzybów. Skóra ma naturalne mechanizmy samooczyszczające, takie jak pot, które pomagają utrzymać higienę. Zapewne zauważyliście inne osoby, które mają strój i nie myją miejsc, które on zasłania. A jeszcze jak na obiekcie jest basen to cały zapach np. chloru jest przenoszony do sauny. Pasjonat był w saunie tekstylnej i nietekstylnej. Konkluzja- w tej pierwszej zapach przypomina wizytę w drewutni lub starej szopie. W tej drugiej jest piękny zapach drewna i mocniej wyczuwa się zapach użytych podczas seansu- aromatów.

Warto zauważyć, że zasady dotyczące noszenia stroju kąpielowego w saunach mogą się różnić w zależności od kultury, obiektu lub indywidualnych preferencji. Niektóre sauny mogą mieć zasady dotyczące obowiązku noszenia ręcznika lub fartucha, aby zapewnić pewną formę prywatności lub higieny. W każdym przypadku warto przestrzegać zasad i zwyczajów obowiązujących w danej saunie, aby zapewnić sobie i innym przyjemne doświadczenie.

4 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page